Ovoce: BRUSNICE BORŮVKA

Je to lesní plodina všeobecně známá a oblíbená. Čerstvé borůvky účinkují lehce projímavě, kdežto sušené, například v podobě výluhu nebo odvaru – zcela opačně. Kromě toho mají ještě mnoho dalších prospěšných vlastností.

Co všechno borůvka obsahuje?

Začneme s listy. Ve farmacii jsou známé pod názvem Foliúm myrtilli. Obsahují 4-6 % minerálních látek, z toho polovinu tvoří draslík, 8 % vápník, více než 6 % hořčík. Rovněž obsahují hodně železa a fosforu, látku zvanou rostlinný inzulín a mnoho dalších cenných složek. Doporučují se proto samotné nebo v různých čajových směsích při cukrovce, vleklých zažívacích poruchách, průjmech, žaludečních nevolnostech, onemocněních močového měchýře a podobně. Pro přípravu výluhu používáme 30 g listů na 1 litr vody, odvar připravujeme z 50-80 g listů a 1 litru vody a pijeme po doušcích v průběhu dne.

Borůvkové plody obsahují ve značném množství draslík (62, až dokonce 300 mg na 100 g plodů), dále železo (0,7 mg), síru (40 mg) a vápník (15 mg), ale poměrně málo hořčíku (3 mg) a fosforu (5 mg). Jsou zásadotvorné (+1), obsahují po troše takřka všechny vitamíny: vitamín A B1, B2, PP, C (14,7 mg) a nepatrně P a D. Kromě toho jsou v nich anthokyanová barviva, myrtillin (glykosid), dosti pektinu a další látky.

Borůvky mají baktericidní účinky, zvláště ničí Escherichia coli a některé kmeny Staphylococcus. Čerstvé plody a kompot působí u dětí a mládeže proti střevním parazitům (Ascaria, Oxyuris). Fytoterapie doporučuje podávat dětem po dobu 1-2 dnů borůvky (také šťávu, kompot, zavařeninu) ve velkém množství, potom ještě několikrát během 2-3 týdnů. Jen tak pro zajímavost, konzumuje-li člověk více borůvek, vylučované výkaly pozbývají nepříjemného zápachu. Čerstvé borůvkové šťávy lze k léčebným účelům vypít denně 300 až 500 g.

Jeden kilogram čerstvých borůvek obsahuje asi 2-3 g tříslovin, v sušených plodech jejich množství stoupá. Sušené borůvky proto příznivě působí na střevní sliznici, chrání ji před vstřebáváním toxických látek, zároveň zklidňují útroby, zpomalují peristaltiku střev, neutralizují v nich nadměrnou fermentaci a působí baktericidně. Sušené borůvky se proto doporučují při průjmech; rovněž snižují hladinu cukru v krvi.

Angličané se domnívají, že borůvky chrání před zaprášením plic, a jsou tedy nezbytné pro horníky.