Ovoce: GRAPEFRUIT

Historie

Je to plod citroníku největšího, latinsky Citrus maxima, také se mu říká Adamovo jablko. Tam, odkud pochází, to znamená na ostrovech Barbadosu či Jávě, jsou dosud všichni křesťané stále přesvědčeni, že Adam a Eva nebyli vyhnáni z ráje kvůli nějakému nanicovatému planému jablku nebo malému kyselému citrónu, ale kvůli velkému krásnému grapefruitu. Na Jávě se dosud pěstuje mnoho grapefruitu, ale jeho planou odrůdu už nenajdeme. Snad sejí jednou dopátrá nějaký botanik na ostrovech Kalimantanu (dřívější název Borneo) nebo Sumatře.

Dosud není známo, kdy se grapefruity začaly pěstovat, první setkání Evropanů s tímto ovocem se však klade až do 17. století.

Grape – to znamená hrozen, fruit – plod, ovoce, a poněvadž grapefruity rostou po několika kusech v hroznech, ujalo se toto pojmenování v Americe i v Evropě.

Grapefruitové stromy, stále zelené jako pomerančovníky a citroníky, dosahují výšky až 13 metrů, mají kožnaté listy a bílé květy, které voní trochu jinak než rozkvetlé citroníky a pomerančovníky. Když mi na okně kvetou moje citroníky, voní jako tuberózy a svou vůní naplňují celý pokoj.

Grapefruity si získaly věhlas i oblibu jako ovoce pro zdraví neobyčejně prospěšné. Jak se totiž ukázalo, pomáhají při nadváze hubnout, to znamená, že urychlují látkovou přeměnu. Od té doby každá Američanka, která na sebe dbá, i každý Američan konzumují denně ke snídani aspoň půl grapefruitu. Nejlépe bez cukru, ale kdo nesnáší jeho nakyslou a nahořklou chuť, ten si rozkrojený grapefruit pocukruje mourkovým cukrem. Kůra přitom slouží jako mistička, ze které se vydlabává její dužina.

Co všechno grapefruity obsahují?

100 g grapefruitové dužiny (celý plod obvykle váží 200 až 250 g) poskytuje pouhých 117 kJ neboli 22 kcal. Je to zásadotvorné ovoce (+4). Obsahuje draslík (sodíku pouze 0,5 mg ve 100 g), vápník, hořčík, trochu železa (0,3 mg), fosfor a další látky.

Jako každé citrusové ovoce, mají i grapefruity značné množství vitamínů C (25-30 mg ve 100 g dužiny) a P, rovněž trochu vitamínů skupiny B, a dokonce – stejně jako pomeranče – malinko vitamínu E . Obsahují také kyseliny a nahořklé látky, které nejenže osvěžují za horkých dnů, ale rovněž usnadňují trávení tuků, povzbuzují vyměšování žluči, takže výsledkem je ubývání na váze. Vitamín C ve spojitosti s vitamínem P chrání organismus před vznikem křečových žil a sklerózou, proto bychom měli grapefruity vřele doporučovat, kdyby stály stejně jako jablka.

V mnoha zemích se kůra tohoto krásného citrusového ovoce – po dlouhém máčení – kanduje či zavařuje stejně jako pomerančová kůra a rovněž se podobně používá.