Ovoce: JABLKA

Známé anglické přísloví říká „An apple a day keeps the doctor away“, čili asi „Jedno jablko denně doktora zahání“.

Pektiny a cholesterol:

Každá hospodyně dobře ví, že bez pektinů neudělá žádný rosol, džem ani marmeládu. Pektiny patří mezi sacharidy, které by nám jako složka výživy nebyly ani tak potřebné, nebýt jejich mechanického působení podobného účinkům vlákniny. Pektiny totiž redukují množství cholesterolu, které člověk přijímá s tučnými pokrmy. Tak zabraňují vzniku sklerózy a potížím s ní spojeným, a nepřímo chrání před infarktem myokardu.

ÚLOHA PEKTINŮ V ZAŽÍVACÍ SOUSTAVĚ

Jablka „nevymetají“ z naší zažívací soustavy pouze cho¬lesterol, ale rovněž výborně léčí průjmy a zácpu. O tom vě¬dělo už od pradávna lidové léčitelství. A věděli o tom také zajatci v četných internačních táborech za druhé světové války. Jestliže nemocný vydržel jíst asi čtrnáct dní jablka, třeba zelená, potají sesbíraná na cestách, kudy hnali na¬cisté zajatce do práce, obvykle se vyléčil z těžkých zhoubných průjmů, které nejčastěji končily smrtí. Pouze tato „jablečná kúra“ dokázala v těchto strašli¬vých podmínkách udržet člověka při životě. A stejně tak „uvolňují“ jablka i tu nejtěžší zácpu.

Pektin ve všech těchto případech „vymetá střeva“. Při průjmech účinně potírá baktérie vyvolávající kvasné pro¬cesy, zabraňuje jejich dalšímu rozmnožování a odstraňuje je zároveň se stolicí. Při zácpě ředí stolici, napomáhá pe¬ristaltice střev a rychlejšímu vylučování nestrávených zbytků potravy. Strouhanými jablky se léčí průjmy u dětí a četné další potíže zažívací soustavy.