Ovoce: POMERANČE

Co všechno pomeranče obsahují?

Jsou značně zásadotvorné, více než citróny (mají +8, kdežto citróny +4). Obsahují rovněž více vitamínů, kromě jiných provitamín A, který v citrónech chybí.

Kromě toho obsahují pomeranče ve 100 g 0,058 mg vitamínu B1, 0,022 mg B2, asi 35 mg C, 0,2 mg PP a rovněž vitamíny P a B6. Draslíku mají ve 100 g asi 200 mg, sodíku – asi 3 mg, vápníku – asi 33 mg (ale například sušené fíky ho mají 200 mg), železa –0,4 mg, mědi – 0,08 mg a trochu dalších nerostných látek a stopových prvků.

Jejich albedo zrovna tak obsahuje vitamíny C a P, jejich fytoncidy rovněž ničí mikroorganismy a oranžáda, šťáva a další nápoje z pomerančů osvěžují a přinášejí úlevu při horečnatých onemocněních. Přesto nejsou tak všestranné jako citróny, takže je citróny rozsahem pěstování i rozšířením a oblibou plodů odsunuly na druhé místo.

Pro zdraví však mají větší význam hořké pomeranče, u nás takřka neznámé. Připravují se z nich sirupy, alkoholové extrakty a podobně, které se používají při jaterních a žaludečních potížích. Tyto preparáty se připravují z nahořklé kůry hořkých pomerančů, které rostou například v Egyptě.

Historie

Pomeranče rovněž pocházejí z Indie a do Evropy je přivezly navracející se křižácké výpravy. Rostou ve stejných oblastech jako citróny a platí za jedny z nejkrásnějších ovocných stromů. Jsou totiž věčně zelené, s pěkně utvářenou korunou a tmavými, dosti tuhými, lesklými listy. Škoda že nemohou být okrasou našich zahrad, vyžadují totiž teplejší podnebí.