Zelenina: ŠPENÁT

Konzumuje se špenát za syrova? Spíše nikoliv. Ale když chce obratná hospodyně získat trochu zeleného barviva na obarvení „marcipánového lístečku“ růže na dort, vymačká „šťávu“ z čerstvých špenátových listů. Ty totiž obsahují mnoho zeleného chlorofylu, který je –jak známo – rostlinný protějšek našeho červeného hemoglobinu.

Co všechno špenát obsahuje?

Špenát je velmi bohatý na vitamíny a minerální látky. Jsou v něm obsaženy skoro všechny vitamíny – C, A, E, K –a také vitamíny skupiny B, mnohé nerostné látky a stopové prvky, je v něm mimořádně mnoho jódu, a dokonce trochu manganu, ale především velké množství železa. Ve 100 g ho obsahuje 3 až 50 mg (!) – jak uvádějí některé americké prameny. Bohužel se však ukázalo, že toto železo je velmi málo využitelné. Kromě toho má špenát ještě jednu špatnou vlastnost – vysoký obsah kyseliny šťávelové, dokonce ještě větší než šťovík nebo reveň, a to v 1 kg asi 3 g. Tato kyselina mnoha osobám přímo škodí.

Mají totiž potíže se žaludkem, pociťují bodavé bolesti v kloubech (vyvolané usazujícími se nerozpustnými krystalky šťavelanu vápenatého), popřípadě jiné potíže. A tak osoby, které trpí dnou, revmatismem, ledvinovými chorobami, některými jaterními obtížemi, nebo mají „choulostivý žaludek“, nesmějí konzumovat nic, co obsahuje větší množství kyseliny šťavelové. Ovšem špenát mohou a mají konzumovat zdraví, a zvláště mladí jedinci, kterým kyselina šťavelová nijak nevadí.